WIND :: Aktuality
Právě je: a svátek má:
Odkazy
Nejbližsí události
Nejnovější soubory
Nejnovější komentáře
AMPER 2019,Brno 19.-22.3.2019 INFOTHERMA 23.-.26.1.2017 Ostrava Pracovní prostředí a teplota na pracovišti Pracovní prostředí a teplota na pracovišti Nouzové osvětlení Servis detektorů úniku plynů Servis detektorů úniku plynů Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Servis detektorů úniku plynů Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Servis detektorů úniku plynů Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Nouzové osvětlení Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm..
Aktuality
06.08.2018 - Pracovní prostředí a teplota na pracovišti
Práce se zařazují do tříd podle celkového průměrného energetického výdeje. Třídy jsou členěny od I až V, přičemž práce zařazené do třídy IIIb, IVa, IVb a V se vykonávají většinou na venkovních pracovištích.
Zaměřme se na první dvě třídy - práce ve vnitřních pracovištích.

Třída I - pracoviště, kde se vykonává práce vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou (administrativní práce, práce na PC, laboratorní práce, sestavovaní a třídění drobných lehkých předmětů kontrolní činnost ve velínech,) musí být zajištěna minimální teplota 20 °C a maximální teplota 27 °C.


Třída II a - zahrnuje činnosti spojené s lehkou manuální prací rukou (pokladní v maloobchodě, automatizované strojní opracovávání, montáž malých lehkých dílců, práce mechaniků,). Pro tuto třídu platí minimální teplota 18 °C a maximální teplota i 26 °C.

Ovšem při překročení obou zmiňovaných maximálních teplot ale nedochází k tak vysokému zatížení organizmu, že by to vyžadovalo zvláštní režim nebo poskytnutí ochranného nápoje. Maximální požadované teploty na pracovišti s tímto druhem práce, jsou práce s malým energetickým výdejem, ale zároveň jsou spojené s požadavkem na soustředění. Tuto práci lze provádět bez přijímání větších opatření k ochraně zdraví při práci. Jedná se sice o obtěžující faktor, který může částečně omezit výkonnost práce, avšak nemá tak zásadní a bezprostřední vliv na lidské zdraví.

Vliv na zdraví člověka to může mít až tehdy, kdy dojde ke ztrátě jeho tělních tekutin o více jak 1,25 l za osmihodinovou směnu, což u pracovní třídy I nastává při teplotě 31 °C a u třídy II při teplotě 27 °C.
Opatření k ochraně zdraví zaměstnance je nezbytné poskytnou v případě, že teplota vzduchu na nevenkovním pracovišti přesáhne 36 °C. Pak je nutné zavést režimová opatření a poskytovat ochranné nápoje.

V případě používání klimatizace je důležité, aby se dodržoval rozdíl vnějších a vnitřních klimatizovaných teplot, který by neměl překročit rozdíl 5 – 6 °C. Pokud je rozdíl větší, může dojít u náchylnějších osob při přechodu mezi jednotlivými prostředími k nachlazení.
______________________________________________________

Více informací je uvedeno v nařízení vlády č. 93/2012 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, a tabulce č. 3 v části A nařízení vlády č. 361/2007 Sb.( o přípustných hodnotách nastavení mikroklimatických podmínek pro klimatizované pracoviště třídy I a IIa).
Stávající komentáře (24772)

22.07.2018 - Z historie svítidel
Sluneční světlo si lidé odjakživa chtěli uchovat i po západu slunce a nechtěli se smířit s nastupující tmou. Proto vznikaly louče, svíce, věčné ohně a jiné.

V r. 1879 přišel první pokus vyrobit žárovku a o tři roky později - r. 1882 spatřila světlo světa první klasická žárovka se závitem E 27. Obyčejná žárovka doznala od té doby mnoho změn, které by s dnešními moderními svítidly se těžko srovnávala. Životnost se zvýšila na 1000 hodin, wolframové vlákno i plyn uvnitř žárovky zase vyloučil nenadálý „výbuch“ žárovky a hromadná výroba snížila cenu na pár korun. Hlavní nevýhodou klasické žárovky však je její nehospodárnost – 96% spotřebované energie se přemění na teplo a pouze 4% na světelné záření. S rozvojem průmyslu v polovině 20. století byl kladen důraz na vylepšení této bilance a na počátku 80. let byla vyvinuta první zářivka.
Zářivka pracovala na jiném principu než žárovka – el. výboj byl zapálen mezi dvěma elektrodami a luminofor, kterým byla pokryta trubice pak převedl neviditelné ultrafialové záření na záření lidským okem viditelné. Zprvu byly tyto zářivky poměrně nedokonalé, ale výrobci věděli, že tudy povede cesta a brzy poté byla vyrobena první úsporná kompaktní zářivka, které spotřebovaly pouze 20% energie oproti standardní žárovce při stejném výkonu. Mezi nevýhody patřila vysoká počáteční pořizovací cena, mnoha spotřebitelům vadila pouze studená barva světla, pomalý náběh do max. výkonu a občasné blikání při zapnutí. Vývoj úsporných kompaktních zářivek však šel dál a dnes si bez nich těžko představíme především pracovní či obchodní prostory. Výkon současných kompaktních i trubicových zářivek je maximální, životnost se zvýšila až na 15000 hodin a cena je velice příznivá. Zákazník si může vybrat z několika barev světla od teplé bílé až po chladnou studenou barvu a samozřejmostí je rychlý náběh do max. výkonu. Svítidla jsou již dlouho projektovaná pro aplikaci úsporných zářivek a třetina svítidel je již vyráběna pro použití pouze s úspornými kompaktními zářivkami.
Posledním módním trendem v osvětlování a svítidlech vůbec je aplikace LED diod do zdrojů či přímo celých svítidel. Hlavním důvodem byl samozřejmě požadavek na co nejvíce ekonomický provoz a LED zdroje i LED žárovky jsou v tomto parametru v současnosti nepředstihnutelné. Výhodou je vysoká životnost a minimální spotřeba el. energie. LED svítidla jsou vyráběna pro venkovní i pro vnitřní použití. Životnost svítidel je 20 let a příkon se pohybuje od 3-15 W.

Svítidla obecně jsou nedílnou součástí každé domácnosti, každé firmy, obchodních prostor ale i ulic, hřišť, parků či sportovišť. Velkou proměnou neprošly jenom použité materiály a moderní typy světelných zdrojů, ale také ovládání a automatická regulace osvětlení. Velmi moderní ovládání svítidel pomocí automatiky, kdy svítidla reagují na sluneční svit a regulují intenzitu svícení, je nejen příjemné pro oči uživatelů, ale hlavně je ohleduplné k životnímu prostředí a šetří finanční prostředky.

Výběr vhodného svítidla je v současné době nelehký úkol. K charakteru svítidla nejenom jako zdroje světla, ale i jako vhodného doplňku každého moderního interiéru.
Stávající komentáře (1)

28.06.2018 - Přejeme Vám příjemnou dovolenou
.. a pár střípků od pana Murphyho a jeho zákonů

Při pečlivě regulovaných hodnotách tlaku, teploty, objemu, vlhkosti a dalších proměnlivých veličinách se každý živý organismus chová tak, jak se mu právě zachce.

Lermanův zákon o technice: Kterýkoli technický problém je možno vyřešit, je-li k dispozici dostatek času a peněz.

Víte-li, že se něco může pokazit a učiníte-li veškerá opatření, aby se tak nestalo, pokazí se něco docela jiného.

Pokrok ve vědě je nepřímo uměrný počtu vycházejících odborných časopisů.
Stávající komentáře (0)

20.06.2018 - Po roce opět nastává čas odstávek dodávky teplé vody
Letní odstávka je dopředu plánovaná akce a je připravována až na rok dopředu - zejména v teplárnách, které dodávají teplo průmyslovým podnikům (ty na danou dobu často plánují celozávodní dovolené).
Odstávka má teplárnám v létě primárně umožnit opravit poruchy, které není možné odstranit při provozu. V této době jsou totiž odběry nejnižší a používají se pouze pro ohřev vody. Dále se odstávky využívají ke kontrole, úpravám a přípravě zařízení i sítí pro bezporuchový provoz pro nastávající zimní období. Jsou rovněž využívány například k připojování nových odběratelů.
Letní odstávky trvají od 2 do 5 dnů, výjimečně déle. Některé odběratele odstávka nezasáhne vůbec. O přerušení dodávky teplé vody pro domácnosti jsou správci a majitelé objektů informováni nejpozději dva týdny před odstávkou. Jejich termíny se stanovují také s ohledem na velké sportovní či společenské akce v zásobovaných lokalitách.
U hotelů, hypermarketů, sociálních a zdravotních ústavů bývají vybaveny zásobníky teplé vody elektrickou topnou vložkou. Ta umožňuje ohřívat vodu v případě odstávky dodávky teplé vody z teplárny.
Snahou tepláren samozřejmě je, aby odstávky byly co nejkratší a odběratele omezovaly co nejméně.
Stávající komentáře (0)

11.06.2018 - Bouřka a elektrická zařízení
Současné téměř letní počasí je i plné bouřek a ty doprovázejí blesky. Tyto silné el. výboje v atmosféře mohou být příčinou vzniku požárů, a proto musíme svá obydlí před bouřkami zabezpečit. Na ochranu před bouřkou je stále nejlepší kontrolovaný a funkční hromosvod. Ten nás ale nechrání proti jiným druhům rizik, které se pojí s bouřkami.

Blesk může uhodit i do blízkého el. vedení a atmosférická elektřina se může dostat do našeho objektu i prostřednictvím el. vedení a může nám poškodit elektrospotřebiče. Ty může ochránit tzv. přepěťová ochrana.

Přepěťová ochrana chrání elektrospotřebiče, nás i samotný objekt proti výkyvům napětí v el. síti, které může být snadno způsobeno právě úderem blesku, protože to je pulzní jev a přepěťový impulz se může prostřednictvím el. vedení dostat do našeho objektu a ty mohou být způsobeny nejenom úderem blesku, ale může k tomu dojít i kvůli jiným záležitostem.

V průběhu minulých let se elektroinstalace staveb dostala na vysokou technickou úroveň. Zákazníci měli zvýšené nároky, a tyto požadavky se daly s úspěchem vyřešit pomocí sběrnicového systému, který musí být začleněn do systému ochrany, je-li požadována ochrana aktivních žil podle DIN VDE 0185. Překračuje-li vedení sběrnicového systému hranice budovy, měl by se osadit svodič bleskového proudu.

Účelem sběrnicových systémů je především komfort, bezpečnost a úspora energií.
Sběrnicový systém představuje zásadní změnu v projektování a instalaci - od jednoduchého spínání k rozsáhlému integrovanému řešení elektrotechnických úloh pro obytné i průmyslové stavby. Tato náročnější řešení (vedení nn, dálkovým přenosem, signály IR, DSL nebo GSM) mohou být náchylná vůči rušení uvnitř a vně budovy, např. elektromagnetickému poli, které je způsobeno úderem blesku nebo přepětím. Komunikační a sběrnicové systémy je nutno začlenit do celkové koncepce ochrany před bleskem.


Postupy ochrany před bleskem:
vyvarování se velkým instalačním smyčkám, tzn. možnost oddělit vedení sítě nn a vedení sběrnicových systémů
velké vzdálenosti mezi uzemněnými částmi a konci vedení
vztažení sběrnicového systému ke stávajícímu systému ochrany před bleskem použitím svodičů bleskových proudů a svodičů přepětí
instalace pospojování proti blesku u elektroměrového rozváděče nebo v jeho blízkosti
Stávající komentáře (1)

Novější Starší
© Petr Blažanin - WIND 2024, Všechna práva vyhrazena