WIND :: Aktuality
Právě je: a svátek má:
Odkazy
Nejbližsí události
Nejnovější soubory
Nejnovější komentáře
AMPER 2019,Brno 19.-22.3.2019 INFOTHERMA 23.-.26.1.2017 Ostrava Pracovní prostředí a teplota na pracovišti Pracovní prostředí a teplota na pracovišti Nouzové osvětlení Servis detektorů úniku plynů Servis detektorů úniku plynů Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Servis detektorů úniku plynů Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Servis detektorů úniku plynů Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Nouzové osvětlení Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm..
Aktuality
03.06.2010 - Požární Bezpečnost staveb - Kabelové rozvody
ČSN 73 0848 s účinností od 1. května 2009 - definuje požadavky pro projektování prostorů kabelových tras z hlediska požární bezpečnosti a stanovení cílových požadavků na funkčnost kabelových tras napájejících požárně bezpečnostní zařízení a elektrická zařízení, která musejí zůstat v provozu v případě požáru.
Z hlediska časového intervalu, po který má být zajištěna funkce kabelové trasy s funkční integritou, se rozdělují kabelové trasy do skupin s minimálními požadavky na zachování třídy funkčnosti, a to zejména na:
______________________________________________________
• krátkodobá funkce kabelové trasy - P15-R, PH15-R (do 15 minut)
- musí být zajištěno provedení činností bezprostředně po vzniku požáru v objektu; které není nutné v průběhu požáru opakovat nebo kontrolovat - jedná se zejména o zjištění a ohlášení místa požáru, uzavření a otevření požárně bezpečnostního zařízení (např. uzavření požárních klapek na vzduchotechnickém potrubí, uzavření, příp. otevření dveří, otevření klapek pro větrání chráněných únikových cest)

• střednědobá funkce kabelové trasy - P30-R, PH30-R (do 30 minut)
- souvisí především s činnostmi, které musejí být provedeny v první fázi požáru a souvisejí s bezpečnou evakuací osob z požárního úseku, ve kterém vznikl požár, a končí v době, kdy osoby opustily požární úsek, příp. kdy se již nepožaduje činnost spuštěného zařízení (např. samočinného odvětracího zařízení)

• dlouhodobá funkce kabelové trasy - P60 (90,120)-R, PH60 (90,120)-R
- souvisí zpravidla s činnostmi, které musejí být zajištěny pro provedení účinného protipožárního zásahu, jako jsou např. zajištění chodu čerpadel požární vody, činnost přetlakového větrání chráněných (zásahových cest), předávání informací o provozu záložního el. napájení, chodu požárních čerpadel, požárních výtahů, případně též evakuačních výtahů; časový interval funkčnosti je 60 (120) minut, který může být projektovým řešením stanoven i odchylně.
Stávající komentáře (3)

13.05.2010 - Nová moderní plynová kotelna
O tom, že moderní plynová kotelna může přinést významné finanční úspory, nemusíme dnes již nikoho přesvědčovat. Rozhodnout se však pro konkrétní řešení není tak jednoduché.
Při výběru zdroje tepla je nutné vzít v úvahu celkový stav domu a plánované změny, které by mohly mít na výkon a provoz kotelny zásadní vliv.
Mezi tyto vlivy patří zejména to, zda již byla provedena opatření ke snížení tepelné ztráty domu.
Máme na mysli zejména:

zateplení fasády
zateplení střechy (například v rámci její opravy)
výměnu oken

Dalším důležitým parametrem je regulace kotlů a jejich kaskády, která musí zaručovat: _________________________________________________
ekvitermní řízení kaskády kotlů v závislosti na venkovní teplotě,
komunikaci mezi kaskádovým regulátorem a jednotlivými kotli v kaskádě,
možnost volby časových programů vytápění,
optimální přípravu teplé vody včetně volby programů pro její přípravu,
vlastní ochranné funkce kotlů a jejich kaskády,
možnost dálkového monitoringu provozu kaskády
Stávající komentáře (0)

08.12.2009 - Ekvitermní regulace
Princip činnosti:
Regulátory obecně regulují výkon tak, že snižují teplotu topné vody, a tím také výkon topné soustavy. Hlavní snahou regulátorů je najít rovnováhu mezi dodávaným výkonem a tepelnou ztrátou objektu, tj. snaží se najít optimální teplotu topné vody. Prostorová teplota je potom důsledkem cirkulující teploty topné vody. Protože tepelná ztráta objektu není měřitelná veličina, musí se nahradit jinou veličinou. Pokud ji nahradíme venkovní teplotou, na které je závislá, mluvíme o regulátoru s ekvitermním řízením.

Venkovní teplota (topná křivka)
Výsledek regulace s ekvitermním řízením je závislý na topné křivce. Topná křivka je závislost mezi venkovní teplotou a teplotou topné vody a fyzikálně popisuje vytápěný prostor a topný systém.
Existuje množství topných křivek, které jsou charakterizovány svou strmostí. Ta se potom zadává regulátoru. Pokud je zadaná strmost topné křivky vyšší než vyžaduje vytápěný prostor, dochází k trvalému přetápění vytápěného objektu. Tato vlastnost se používá u předregulace pro větší počet uživatelů (např. u bytových domů), přičemž prostory jsou dodatečně doregulovány, např. termostatickými ventily na topných tělesech.

Teplota v místnosti
K regulátorům je možné připojit prostorový přístroj, který slouží k měření teploty v místnosti, a také jako dálkové ovládání. Informace o teplotě prostoru slouží k regulačním (vliv prostoru) a optimalizačním (adaptace topné křivky) účelům.

Adaptace topné křivky
- aktivuje se připojením prostorového přístroje a potvrzením na příslušném řádku. Regulátor sleduje aktuální teplotu v místnostech a vyhodnocuje jí s nastavenou hodnotou. Nereaguje na krátkodobé teplotní výkyvy, jaké jsou zapříčiněny např. přitopením v krbu. Každou noc zkoriguje strmost topné křivky otočením nebo posunem tak, aby nedocházelo k trvalému nedotápění nebo přetápění. Tento proces trvá minimálně 15 dní a po této době se sám utlumí. Každé nové nastavení prostorové teploty spustí proces adaptace znovu.

Vliv prostoru
- je krátkodobá funkce, která ihned reaguje na odchylku prostorové teploty změnou teploty topné vody. Funkce se aktivuje připojením prostorového přístroje a potvrzením na příslušném řádku. Funkce vlivu prostoru je zcela nezávislá na funkci adaptace topné křivky.
Stávající komentáře (0)

14.05.2009 - Rekonstrukce elektroinstalace v bytě
Mezi nejčastější problémy starších elektroinstalací patří nedostatek zásuvek. Zásuvkové okruhy jsou často poddimenzované, jističe vypadávají, hoří instalace. Vypínače jsou staré a špatně fungují, izolace vodičů nad svítidly se rozpadává. Tyto nejzávažnější poruchy postačují k tomu, abyste se vážně zabývali celkovou rekonstrukcí elektroinstalace.
______________________________________________________
Návrh – projekt
- bez něj by vám revizní technik nesmí provést revizi, vystavit revizní zprávu a elektrárny by vám zase nepřipojily elektroměr. Při návrhu nové elektroinstalace je nutné mít tyto informace:
Přesné umístění zásuvek v místnosti (polohu a výšku). Ne vždy je výhodné mít zásuvky nízko při zemi, ale také není vhodné souvislou stěnovou plochu rozbít trčícími zásuvkami.
Požadovaný příkon spotřebičů , které míníme v daném místě používat. Pro návrh spotřeby zásuvky je zapotřebí si zvolit maximální příkon, který míníme odebírat.
Optimální velikost jističů, aby „nevypadávaly“
Návrh osvětlení každého místa v bytě tak, aby neoslňovalo a přitom poskytovalo dostatek světla pro jednotlivé činnosti v bytě. Je proto dobré vědět plánovanou dispozici nábytku.

Koncepce dělení elektrických obvodů V každé obytné místnosti by měly být alespoň dva různé obvody - každý samostatně jištěný. Jde minimálně o jeden světelný a jeden zásuvkový obvod. Každý může být určen pro více místností.

Způsob rozvodu elektroinstalace v bytě
Bytový rozváděč musí být umístěn na viditelném místě - nejčastěji za vstupními dveřmi. Obsahuje jističe pro jednotlivé obvody, někdy i byt.zvonek.
Při samotné instalaci el. vedení je třeba zvážit, o jaký konstrukční systém domu jde.
Byt v cihlovém domě - velkému rozsahu sekacích prací omezíme na minimum tím, že do drážek ve stěnách uložíte jen přívodní vedení do jednotlivých místností a ostatní rozvody se udělají v podlahových lištách.
Byt v panelovém domě - maximální možný rozsah vedení je vhodné udělat v podlahových lištách, pro světelné rozvody je třeba využít zabudované trubky ve stěnách a stropech. Pokud potřebujete osadit svítidlo do míst, kde žádné trubky nevedou, je řešením udělat snížený strop ze sádrokartonu a ve vzniklém meziprostoru se může rozvod k svítidlu řešit jakkoliv.

Kuchyň - je největším odběratelem elektřiny a je zde nejvíce el. spotřebičů zapnutých současně. Proto je pro kuchyň určeno nejvíce samostatných obvodů. Doporučujeme nešetřit zásuvkovými vývody. Nezapomínejte při vhodném řešení osvětlení prac. desky tak, aby nesvítilo hospodyňkám do očí.

Koupelna - především kvůli pračce, ale i el.vytápění musí být zásuvkový obvod pro koupelnu samostatný. Koupelna má z hlediska bezpečnosti specifické požadavky - všechny trvale namontované kovové předměty musejí být vzájemně vodivě pospojované a toto spojení musí být připojeno na ochranný vodič zásuvek namontovaných v koupelně.

Klimatizační jednotky - musí mít samostatný el.obvod.
_______________________________________________
Z hlediska bezpečnosti provozu je třeba elektroinstalaci realizovat v třívodičové soustavě. Elektroinstalace patří z hlediska bezpečnostních předpisů mezi vyhrazená zařízení a nikdo, kromě osob ovládajících předpisy s osvědčením o vykonání zkoušek pro danou práci, nesmí elektrická vedení a zařízení navrhovat, montovat a ani zkoušet. Před uvedením do provozu musí být každé el. instalace revidovaná a musí se o zkoušce vystavit protokol – revizní zpráva.
Věříme, že kvalitně provedená elektroinstalace vám zpříjemní bydlení. Vaše spotřebiče budou dobře fungovat, jen pokud dostanou napětí, které nebude kolísat v důsledku poruch či poddimenzovaných rozvodů
Stávající komentáře (2)

Novější
© Petr Blažanin - WIND 2025, Všechna práva vyhrazena