WIND :: Aktuality
Právě je: a svátek má:
Odkazy
Nejbližsí události
Nejnovější soubory
Nejnovější komentáře
AMPER 2019,Brno 19.-22.3.2019 INFOTHERMA 23.-.26.1.2017 Ostrava Pracovní prostředí a teplota na pracovišti Pracovní prostředí a teplota na pracovišti Nouzové osvětlení Servis detektorů úniku plynů Servis detektorů úniku plynů Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Servis detektorů úniku plynů Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Servis detektorů úniku plynů Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Říjnové tipy nejen před podzimní sezónou.. Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. ELEKTROFEST OSTRAVA 9.-1.11.2016 Ostrava Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Nouzové osvětlení Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm.. Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Nouzové osvětlení Domov a teplo 2018 Lysá n.L. 7.-9.9.2018 Chytrý dům v Letňanech na For arch, For therm..
Aktuality
30.06.2011 - Příjemnou letní dovolenou!
Přejeme Vám, našim zákazníkům, spolupracovníkům a návštěvníkům našich stránek, příjemnou letní dovolenou, zasloužený odpočinek a pohodu
........................................................................................
- Co je to vrchol internetové závislosti?
Když začínátě větu www a končíte .com

- Kdo pravil: A přece se točí?
No přeci vynálezce hard-disku..

- Váš rentgenový snímek páteře ukázal, že máte zlomený jeden obratel. Ale nemusíte se bát. Už jsme to opravili ve Photoshopu!

Znaky, poukazující na příliš časté používání počítače:
- Když na ulici uvidíte kloubový autobus, rozmýšlíte se, zda je 16ti nebo 32 bitový.
- Při čtení knihy na kraji listu hledáte scroll.
- Ve výtahu 2x kliknete na tlačítko příslušného poschodí.
- Hledáte ikonu, pomocí které chcete otevřít okno v ložnici.
- Častěji vyměňujete filtr na obrazovce než spodní prádlo.
- Tachometr vašeho auta je přetaktovaný na dpi.
Stávající komentáře (2)

15.06.2011 - Vnitřní elektrické rozvody podle nové normy
2. vydání ČSN 33 2130 nahradilo normu platnou od r. 1983, bylo třeba zapracovat změny - zejména z řady norem ČSN 33 2000. (Do 1. září 2011 se může souběžně používat i původní norma).

V kapitole 3 jsou uvedeny definice, kde je nová definice 3.23 Umývací prostor. V kapitole 4 jsou uvedeny ustanovení, která se zabývají požadavky, které musí el. rozvod splňovat. Kapitola 5 se zabývá silovými rozvody, kde se uvádí, že pro připojování odběrných el. zařízení na veřejný rozvod elektřiny platí Pravidla provozování distribučních soustav. Pravidla pro el. přípojky
stanovuje ČSN 33 3320 z r. 1996.

Elektrická vedení se zásadně ukládají jako skrytá, pouze v nebytových prostorách a při dodatečné montáži je možno vedení ukládat na povrch - což je obecně známo.

Problematičtější je, že při návrhu vnitřních prostorů je třeba zajistit i vnitřní ochranu před bleskem v souladu s požadavky uvedenými v souboru ČSN EN 62 305, což je soubor norem, který se zabývá celkovým systémem ochrany před bleskem.
Vnitřní ochrana před bleskem – elektrické a elektronické systémy ve stavbách je uvedena v části 4 tohoto souboru norem. Jedná se o nový požadavek, který se v systému ochrany před bleskem objevil (původní hromosvodářská norma ČSN 34 1390 se zabývala pouze požadavky na vnější ochranu před bleskem). Řešení vnitřní ochrany před bleskem musí vycházet z projektu, kde je v první řadě řešeno vyhodnocení rizika, tedy zařazení objektu do některé ze tříd LPS, a ve druhé řadě rozdělení objektu do zón, kdy těmto zónám jsou přiřazeny prostory, kde úroveň LEMP (elektromagnetický impulz vyvolaný bleskem) je shodná s odolností systémů uvnitř zón. Na základě stanovení těchto zón lze navrhnout umístění jednotlivých přepěťových ochran na různých stupních. (zóna LPZ 0 je vnější zóna a ostatní zóny, např. LPZ 1, LPZ 2, jsou vnitřní zóny).

Nejenom instalace přepěťových ochran tvoří ochranu vnitřních instalací, je též důležité i vnitřní vyrovnání potenciálů - všechny kovové části je nutné spojit do soustavy pospojování, a tím minimalizovat rozdíly potenciálů a snížit magnetické pole.
Vnější vlivy v prostorách, v nichž se el. rozvody navrhují a zřizují, se stanoví podle ČSN 33 20000-3 (tato norma platí souběžně s ČSN 33 2000-5-51 ed. 3, která ČSN 33 2000-3 od 1. května 2011 nahradila).

Protokol o určení vnějších vlivů - je součástí dokumentace, která musí být po dobu životnosti zařízení či objektu archivována. Ne vždy je nutné určovat vnější vlivy protokolárně, každé pravidlo má svoji výjimku. Pro jednoznačné vnější vlivy u objektů či prostorů, které jsou ve smyslu ČSN 33 2000-5-51 ed. 3 považovány za normální, není nutno protokol vypracovávat – AA5 (teplota okolí +5 °C až +40 °C), AB5 (atmosférické podmínky v okolí +5 °C až +40 °C), ostatní vnější vlivy (AC až AR), využití a konstrukce budov na úrovni vlivů XX1 (s výjimkou vlivu BC2), prostory dané technickou normou nebo jiným předpisem. V protokolu o určení vnějších vlivů se u těchto prostorů uvede pouze odkaz na normu nebo příslušný předpis, na jejichž základě byly vnější vlivy stanoveny.
Typickým příkladem jsou prostory s vanou nebo sprchou (ČSN 33 2000-7-701 ed. 2), které se nacházejí téměř v každém objektu pro bytové nebo administrativní účely. V běžných bytových prostorech (byty či rodinné domy) není nutné vnější vlivy protokolárně stanovovat ani pro potřeby revize, jak se uvádí v revizních zprávách. Tyto dvě uvedené výjimky je nutné vždy zdůvodnit v příslušné dokumentaci, nejlépe v technické zprávě, která je součástí projektové dokumentace. Obecně je problematika určování vnějších vlivů, zejména v průmyslových provozech, podceňována. Stává se tak poměrně často, že se tzv. absence vnějších vlivů projeví v průběhu provozu po několika letech, kdy se provozovatel začne zajímat, proč daná technologie nepracuje tak, jak má, a posléze se zjistí, že technologie byla instalována v prostředí, které bylo zcela nevhodné, ale v době uvádění do provozu se tím nikdo nezabýval.

Značení vodičů se provádí podle ČSN 33 0166 ed. 2, ČSN EN 60446 ed. 2, ČSN 33 0165, ČSN 33 2000-5-51 ed. 3.
Stávající komentáře (0)

01.06.2011 - Pražská plynárenská od 1.7.2011 zdražuje
Od 1.7.2011 je společnost Pražská plynárenská, a.s., nucena po 15 měsících - a o měsíc později než u ostatních velkých obchodníků - přistoupit ke zvýšení cen zemního plynu pro domácnosti v důsledku zvyšování cen ropných derivátů na světových trzích.

Domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody s ročním odběrem 8 MWh, zaplatí o 67,- Kč za měsíc více než doposud.
Typická domácnost, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a topení s ročním odběrem 11 MWh, zaplatí o 92,- Kč za měsíc více než doposud.
Typická domácnost, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a topení s ročním odběrem 17 MWh, zaplatí o 143,- Kč za měsíc více než doposud.
____________________________________________________
Zdroj: Pražská plynárenská, a.s. 30.5.2011
Stávající komentáře (0)

23.05.2011 - Co vědět před rekonstrukcí elektroinstalace v bytě
Pokud stojíte před plánovanou rekonstrukcí elektroinstalace v bytě nebo domě, doporučujeme si důkladně promyslet většinu věcí dopředu, protože si tím ušetříte spoustu zbytečných starostí.
____________________________________________________

Odborník vám může s mnoha věcmi poradit, má patřičné znalosti nejen o platné legislativě, ale též o novinkách, pomůže navrhnout místo obyčejné výměny drátů a vypínačů ucelený systém, tzv. inteligentní elektroinstalaci, která propojí spoustu elektrických zařízení, jako jsou žaluzie, vytápění, světla tak, aby spolu zcela automaticky komunikovala. Nejen to, především takový systém ve výsledku uspoří významné množství energie v domácnosti a výrazně zpohodlní její život.
Odborník po dohodě s majitelem rozkreslí, co se kudy povede, kde bude umístěn jaký nábytek, a které přístroje a zařízení, protože mnohé spotřebiče používané v koupelně a kuchyni vyžadují vlastní přípojku, což bude nutné zohlednit i při závěrečné volbě typu a velikosti jističů.

Na počtu zásuvek se nevyplatí šetřit, i kdyby se některé použily jen párkrát do roka, než mít pak celou domácnost opředenou kabely prodlužovaček s rozdvojkami.
Zákazník by měl též promyslet, zda nová instalace bude zasekaná do zdi, nebo vedená lištami, ale konečné slovo zde bude mít asi provádějící elektrikář.
Zákazník si oproti tomu může vybrat z velké palety tvarů a barev zásuvek a vypínačů, může zvolit stmívač nebo čidlo pohybu, které rozsvěcí a zhasíná světlo v místnosti automaticky, v závislosti na příchodu či odchodu osob.

Kromě klasických silnoproudých zásuvek se vyplatí zvážit, kde všude také instalovat slaboproudé. Připojují se do nich např. telefon, televize, internet, kdy je též vhodné nešetřit jejich počtem, i když se v současné chvíli může zdát uspořádání bytu pevně dané, mohou se naše požadavky časem změnit. Též je vhodné spolu se silnoproudou instalací vyřešit ozvučení místností po celém bytě. V praxi to vypadá tak, že za hi-fi soustavu se připojí malá základna, z níž vedou kabely do všech místností a tam jsou zakončené malým reproduktorem, zabudovaným napevno ve zdi společně s jeho malým ovladačem, s nímž si volíme zdroj zvuku a hlasitost. Pomocí základny určíme, kde všude má hudba hrát.
Stávající komentáře (2)

12.05.2011 - Bezpečnost u odstaveného plynového zařízení z provozu
Častou příčinou poruch, nehod a havárií plynových zařízení je jejich používání uživateli, ačkoliv byly montážní či servisní firmou odstaveny z provozu nebo byl uživatel seznámen se zákazem dalšího provozu do doby odstranění závad.
Nejvážnější následky jsou pak zejména u plynových zařízení pro spotřebu plynu spalováním - u plynových průtokových ohřívačů a plynových kotlů - které mohou být příčinou smrtelné otravy oxidem uhelnatým.

Důvody pro zákaz provozu spotřebičů:
Nedokončená montáž spotřebiče včetně odtahu spalin
Nezajištění přívodu vzduchu pro spalování – nutné otvory např. ve dveřích koupelny pro přívod vzduchu
Nezajištění nejmenšího požadovaného objemu pro instalaci spotřebičů kategorie B - min. 8 m3
Nezajištění tzv. kubatury pro provoz spotřebičů - min 2 m3 prostoru na 1 kW příkonu, nebo v případě vybavení pojistkami proti zpětnému toku spalin postačuje 1 m3 prostoru na 1 kW příkonu
Nefunkční prvky plynového spotřebiče - např. pojistky proti zpětnému toku spalin
Použití zařízení vytvářejících podtlak, a tím způsobujících zastavení až obrácení toku spalin v odvodu spalin - např. digestoře, sací ventilátory, otevřené okno do vyšších pater, ventilační otvory do šachet apod. (vytvoření komínového efektu)
Soubor souvisejících vlivů pro bezpečný provoz spotřebičů - dostatečné rozměry, a tím i kubatura místnosti v závislosti na celkovém počtu a typu plyn. zařízení
_______________________________________________________
Charakteristika spotřebičů kategorie B
- vzduch pro spalování odebírají z prostoru, kde jsou instalovány, a spaliny odvádějí kouřovodem a komínem do venkovního prostoru (představiteli jsou plynové průtokové ohřívače nebo plynové kotle)
Stávající komentáře (0)

Novější Starší
© Petr Blažanin - WIND 2025, Všechna práva vyhrazena